Herb Murowanej Gośliny
Półmaraton Weteranów
MENU
Półmaraton > Historia > 2001 r. >
Start
Program
Regulamin
Zgłoszenie
Kontakt
Sponsorzy
Jak dojechać?
Trasa
Wyniki
Galeria
Historia
– 2011
– 2010
– 2007
– 2006
– 2005
– 2004
– 2003
– 2001
– 2000
– "25 lat biegów..."
– Ciekawostki
– Dlaczego biegają?
Pamiątki
Objazdy
BIEG REKREACYJNY 
Facebook
Murowana Goślina 
Certyfikat jakości Kameralna impreza 2010

SPECJALNE WYRÓŻNIENIA 2006

Książka 25 lat biegów w Murowanej Goślinie

 

Dni Murowanej Gośliny rozpoczęły się bieganiem

    2 czerwca br. to dzień oficjalnego otwarcia tegorocznych Dni Murowanej Gośliny. Program obchodów zamieszczony w specjalnym wydaniu "Obywatela" przewidywał szereg imprez. Tradycyjnie, pierwszą z nich są, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie przy pomocy Komitetu Organizacyjnego w pierwszą sobotę czerwca, Mistrzostwa Polski w Półmaratonie Weteranów.
    Imprezę rozpoczął uroczysty przemarsz biegaczy z terenu Szkoły Podstawowej Nr 1 na Plac Powst. Wlkp. Zawodnikom towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP z Murowanej Gośliny pod kierunkiem P. Neumanna. Oficjalnego otwarcia Dni Murowanej Gośliny w imieniu władz gminy dokonała przed startem pani wiceburmistrz Janina Błachowiak. Krótko potem wystrzałem z pistoletu zawodników na trasę wypuścił dyrektor Ośrodka Kultury Leszek Rewers. Startowali równocześnie uczestnicy Mistrzostw Polski w Półmaratonie Weteranów i Otwartych Mistrzostw Murowanej Gośliny w biegu na 10 km. Kiedy zawodnicy znaleźli się na trasie, nastąpił start uczestników biegu młodzieży szkolnej. Później osoby zgromadzone na Pl. Powst. Wlkp. wysłuchały i obejrzały występy: Orkiestry Dętej OSP, dziecięcego Zespołu FA-LA, prowadzonego przez Państwa M. i H. Weredów oraz zespołu muzycznego DORADO.


    W biegu weteranów udział wzięło 154 biegaczy (135 mężczyzn i 19 kobiet), jeden weteran na wózku inwalidzkim (był nim startujący u nas po raz pierwszy Janusz Ornat z Zawiercia) oraz trzech zawodników - mężczyzn, którzy z uwagi na niespełnienie wymogów wiekowych, uczestniczyli w nim jako nie klasyfikowani. Najmłodszym w tej trójce był 35 - letni Jerzy Ciba z Poznania, najstarszym - jeszcze nie 40 - letni (choć rocznikowo już) Arkadiusz Stasica również z Poznania. Zwyciężył w tej grupie, osiągając (gdyby był klasyfikowany) siódmy czas wśród wszystkich biegaczy weteranów, 39 - letni Krzysztof Pokrzywiński z Polic.
    Najmłodszą uczestniczką biegu weteranów była 35 - letnia Mirela Zięcina z Krakowa - która osiągnęła najlepszy czas (1:25.40) nie tylko w swojej kategorii (35-39 lat), ale także wśród wszystkich startujących kobiet. Z tej okazji otrzymała specjalny puchar oraz dyplom dla najlepszej biegaczki. Najstarszą startującą kobietą była 62 - letnia Maria Wysocka z Piły. Najmłodszym biegaczem był Marek Cieślik z Chełma, najstarszym natomiast uczestnik wszystkich dotychczasowych biegów w Murowanej Goślinie 84 - letni Stefan Mielczarek z Jaworzna.
    Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Weteranów został tym dniu 41 - letni Mirosław Bugaj z Poznania, który dystans półmaratonu pokonał w czasie 1:10.52 (dla przypomnienia najlepszy czas w ubiegłym roku, którego autorem był Marian Kapitańczyk z Poznania wynosił 1.19.33). Z tej okazji - poza trofeami z tytułu zwycięstwa w kategorii 40 - 44 lat - p. Bugaj - otrzymał puchar i dyplom dla najlepszego zawodnika mistrzostw. Drugie miejsce zajął Janusz Stańczak (1:12.27) również z Poznania, a trzecie Jacek Konieczny z Kubaczyna (1:14.02). Wszyscy startowali w tej samej - najmłodszej kategorii. Ogółem reprezentowane było 15 kategorii (9 męskich i 6 kobiecych). Zwycięzcy w każdej z nich otrzymali nagrody w wysokości 300 zł, zdobywcy II miejsca - nagrody 200 zł. Zawodnicy, którzy zajęli III miejsce otrzymali po 100 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, koszulki, proporce i dyplomy.
    Niestety - poza rekordem czasu - nie doczekaliśmy się drugiego rekordu - rekordu zwycięstw. W tegorocznym biegu nie uczestniczył bowiem żaden z triumfatorów poprzednich lat, a nawet gdyby tak było, nie wiadomo, czy udałoby się komuś z nich wygrać ponownie. Lat przybywa, a dochodzą młodsi, równie dobrzy, a nawet - jak widać po wynikach - lepsi.
    W bieżącym roku przybyło też reprezentantów naszej gminy w półmaratonie. Do znanych nam już z poprzednich edycji tj. Mirosławy Bromberek, Romana Bromberka, Wiesława Grzywczaka, Marka Handla, Romana Janowiaka, Marka Stypińskiego i Marka Żabickiego dołączył czterdziestolatek Marek Markiewicz z Rakowni. W grupie Gośliniaków uplasował się on na siódmej pozycji z czasem 1:55.13. Najlepszym Gośliniakiem uhonorowanym dyplomem i nagrodą rzeczową ufundowaną przez Małgorzatę Bątkiewicz został tym razem 42 - letni Marek Żabicki, który - jak twierdzi - najbardziej obawiał się (oczywiście w konkurencji na Najlepszego Gośliniaka) będącego ciągle w dobrej kondycji, choć starszego o 10 lat Romana Janowiaka. Tym razem udało mu się wygrać z czasem 1:28.53, czyli o 1 minutę i 47 sekund gorszym od głównego rywala (choć na co dzień kolegi), a zarazem najstarszego weterana z naszego miasta, który z kolei pokonał dystans półmaratonu w czasie 1:30.40.
    Najlepsza, choć jedyna jak dotąd Goślinianka Mirosława Bromberek, również otrzymała dyplom dla najlepszej Goślinianki oraz nagrodę rzeczową ufundowaną przez M. Bątkiewicz. Zajęła ona 4 miejsce w kategorii kobiet od 35 do 39 lat. Prawie jako Gośliniak odbierany jest w naszym mieście mieszkaniec sąsiedniej gminy, należący zresztą do KB "Gepard" Mirosław Silbernagel z Owińsk. Cieszy fakt, że zarówno ten ostatni, jak i wszyscy reprezentanci Murowanej Gośliny swój występ oceniają jako udany. Bowiem swoje rekordy życiowe pobili: pani M. Bromberek oraz panowie: M. Handl, R. Janowiak, M. Żabicki. Powtórzyli je natomiast: W. Grzywczak, R. Bromberek (mimo przebytej w ostatnim czasie choroby) oraz M. Stypiński. Wszystkim serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że swoim oddaniem bieganiu będą stanowić - jeszcze przez długie lata - wzór dla młodszych Gośliniaków.
    Po raz pierwszy w historii biegu uhonorowano także najlepszego zawodnika Powiatu Poznańskiego Ziemskiego. Został nim startujący w kategorii 45 do 49 lat p. Bogdan Szajek ze Swarzędza. Otrzymał on dyplom i puchar ufundowany przez starostę poznańskiego Ryszarda Pomina. Puchar w imieniu starosty wręczył radny powiatu poznańskiego Ryszard Sakowicz.
    Poza znacznym wzrostem ilości zawodników (w ubiegłym roku było ich 64), dało się zauważyć dużo nowych twarzy. Wielu z uczestników było tu po raz pierwszy. Z niektórymi mieliśmy okazję porozmawiać. Należy do nich np. p. Janusz Łęgowski - na co dzień sekretarz Powiatu Puckiego, którego interesowało pochodzenie nazwy naszego miasta. Dzięki obecności w czasie i po biegu Kustosza N. Kulse w Izbie Regionalnej, wyjaśnienie tego było możliwe. Licznie odwiedzający Izbę biegacze mieli okazję zapoznać się nie tylko z historią miasta, ale także obejrzeć specjalną wystawę dotyczącą wszelkich dotychczasowych edycji biegu. Także po raz pierwszy biegały w naszym mieście niektóre z osób, które prezentujemy w osobnej rubryce pt. "Sylwetki biegaczy ...".
    Otwarte Mistrzostwa Murowanej Gośliny w biegu na 10 km zgromadziły na starcie 13 zawodników, wśród nich jednego mieszkańca naszego miasta Marka Rusakiewicza. Najlepszy biegacz, a został nim Dariusz Szrama z Obornik, pokonał tą trasę w czasie 33 minuty i 52 sekundy. Drugi był Jacek Woźniak z czasem 36:29, a trzeci Łukasz Chmielewski (37:50), obaj z Zieleni k/Trzemeszna. Gośliniak zajął siódme miejsce z czasem 39:52. Najlepszymi kobietami w tym biegu były: Alicja Rybińska z Damasławka, Iliana Jopek i Anna Styza, obie z Poznania. Zarówno najlepsi mężczyźni, jak i kobiety wyróżnieni zostali dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez M. Bątkiewicz.
    Wszyscy zawodnicy mistrzostw w półmaratonie i na 10 km, którzy znaleźli się na podium otrzymali ponadto zestawy szklanek ufundowane przez firmę "Dar Natury".
    W biegu młodzieży szkolnej na 1000m udział wzięło ok. 60 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W grupie dziewcząt ze szkół podstawowych na metę najszybciej przybiegła Agata Kubiak z Głogowa. Druga była Paulina Maćkowiak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Murowanej Goślinie, a trzecia Anna Szczepanik ze SP w Łopuchowie. Wśród chłopców I miejsce zajął Albin Stec z Lednogóry, II Arkadiusz Mendlewski ze SP nr 1 w Murowanej Goślinie, a III Damian Patycki ze SP w Łopuchowie. W grupie szkół gimnazjalnych najlepszą spośród dziewcząt okazała się Magdalena Chmielewska z Trzemeszna, II miejsce zajęła Monika Żak, a trzecie Magdalena Kazuś, obie z Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie. Wśród chłopców triumfował Zbyszek Pokrzywiński z Gimnazjum w Policach, II miejsce zajął Hubert Kiciński, a III Marcin Lewandowski, obaj z Gimnazjum Nr 1 w Murowanej Goślinie. Gratulujemy! Najlepsi otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Jana Zarębę.
    Wszystkim uczestnikom biegów serdecznie gratulujemy. Cieszymy się, że tym razem nie było tak upalnie, jak w roku ubiegłym, a trochę deszczu - jak twierdzili zawodnicy - im nie przeszkodziło. Dzięki niemu jedna z biegaczek mogła użyć parasolki, z którą pokonywała trasę półmaratonu. Najważniejsze, że wszyscy bieg ukończyli. Życzymy zdrowia, kondycji i zapraszamy za rok!

    Fot. Tomasz Mizgier
eps
"Obywatel" nr 161/2001
<< powrót

 
Góra strony